👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️

🔻آمنیوسنتز چیست؟

🔻مايع آمنيوتيك،مایعی است که در هنگام بارداری جنین را احاطه نموده و از آن محافظت می کند و حاوی سلولهای جنینی و مواد شیمیایی مختلف تولید شده توسط جنین می باشد.قبل از انجام  آمينوسنتز، یک  سونوگرافي براي تأييد قابليت حيات جنين، سن بارداری، تعداد جنينها و طبيعي بودن ساختمانها و ... استفاده مي‌شود.

🔻آمنیوسنتز  چطور انجام می شود ؟
آمينوسنتز به صورت سرپايي انجام میشود. یعنی نیاز به بستری ندارد.  در زمان انجام این روش، پزشک معالج از مانیتور سونوگرافی که تصویری روشن از وضعیت جنین در رحم و نیز مایع آمنیوتیک ارائه می‌دهد، استفاده میکند و پس از ضد عفونی  کردن پوست شکم،  سوزن بسیار باریکی را از راه شکم به درون رحم زن باردار فرو برده و بدون آسیب به جنین، به میزان  20 تا 30 میلی‌ لیتر از مایع آمنیوتیک را بیرون می‌کشد.در تمام این مدت شما به پشت خوابیده و باید بی حرکت باشید.سپس محل ورود سوزن ، با گاز تمیز ، پانسمان می شود. این بخش از آمنیوسنتز تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد. انجام آمنیوسنتز هیچ گونه صدمه و ناراحتی خاصی در بر ندارد. پس از تهیه مایع آمنیوتیک، می‌توان آزمایش‌های گوناگونی را برای تشخیص بسیاری از اختلالات کروموزومی و سایر بیماری‌ها بر روی آن انجام داد.
وقتی سوزن وارد شکم می شود، ممکن است به مدت چند ثانیه احساس سوزش کنید. همچنین وقتی سوزن وارد رحم می شود نیز کمی احساس سوزش می کنید.
وقتی مایع آمنیوتیک خارج می شود ممکن است شما کمی احساس فشار در شکم داشته باشید. در هنگام انجام آزمایش باید به آرامی نفس بکشید و عضلات شکم خود را شل کنید.

بهترین زمان انجام آمنیوسنتز

معمولا آمنیوسنتز  در هفته‌های 16 - 15  بارداری ( از اولين روز آخرين دوره قاعدگي)  انجام مي‌شود.  چون قبل از هفته ی 14 حاملگی، میزان مایع آمنیون کم است و انجام آمنيوسنتز ممكن است امکان پذير نباشد.از طرفی ، انجام  آمنيوسنتز بالاتر از هفته 18 حاملگي به دليل كاهش سلولهاي جنيني فعال ممكن است با عدم رشد مناسب سلول هاي جنيني و تاخير  و خطا در جواب آزمايش همراه باشد.


تیم تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و مولکولی دکتر قلی زاده-دکتر اسفندی

شماره تماس:

۰۲۱-۳۶۲۵۳۶۹۸

۰۲۱-۳۶۲۵۰۴۶۳