استفراغ مکرر در یک شیرخوار
یک شیرخوار چهار هفته ای توسط مادرش نزد شما آورده شده است.او به خاطر استفراغ شیرخوار پس از تغذیه به دفعات در طول روز نگران شده است.کودک از سایر جهات طبیعی است،با شیر خشک تغذیه میشود و هیچ علامت دیگری نداشته است.بازگشت غیرارادی محتویات معده به مری در شیرخواران یک پدیده شایع و فیزیولوژیک است.لذا ممکن است کودک مدت کوتاهی پس از تغذیه و به دفعات طی روز دچار پس زدن محتویات معده یا استفراغ شود.این وضعیت مرسوم به ریفلاکس معده به مری (GER) بوده و میتواند با عدم تمایل به تغذیه،گریه کردن و قوس برداشتن بدن به عقب همراه باشد.از آنجا که اسفنکتر تحتانی مری در این مرحله هنوز تکامل پیدا نکرده است،شیر از طریق همین فضا به داخل مری پس میزند و منجر به ناراحتی کودک میشود.(GER) بدون نیاز به بررسی یا درمان بهبود میابد.

در صورتی که علایم ریفلاکس با کیفیت زندگی شیرخوار تداخل داشته یا منجر به عوارضی از جمله وزن گیری ناکافی،دشواری در خوابیدن و عفونت های مکرر ریوی گردد باید بیماری ریفلاکس مری به معده (GER)را مد نظر قرار داد.
به دلیل همپوشانی علایم و فقدان بررسی های سودمند مناسب،ممکن است افتراق کولیک(گریه بی امان و بیش از حد در شیرخوار سالم)از (GERD،GER )یا بدغذایی دشوار باشد.در یک مطالعه همگروهی در استرالیا،علایم GER از سوی والدین در یک چهارم شیرخواران گزارش شد.در ۵۰٪موارد،علایم در ماه نخست آغاز شده و در ۷۵٪ موارد تا شش ماهگی بهبود یافت.
این در حالی است که بر اساس مطالعه پایگاه داده های مراقبت اولیه بریتانیا،شیوع GERF در بریتانیا ۱/۲۵٪ گزارش شده است.

آنچه باید توجه کنید
شرح حال
سن-علایم (GER) معمولا پیش از هشت هفتگی شروع شده و به آهستگی قبل از پایان یک سالگی شیرخوار بهبود می یابد.
خصوصیات استفراغ-درباره نحوه استفراغ بپرسید:بالا آمدن محتویات معده به میزان یک یا دو دهان پر،طبیعی بوده و با (GER) مطابقت دارد.
سابقه تغذیه-درباره نحوه تغذیه کودک سوال کنید.تغذیه ناخواسته بیش از حد در کودکانی که از شیر مادر تغذیه میکنند،نادر است.شیرخواران در صورتی که پس از تغذیه به حالت خوابیده قرار داده شوند،با احتمال بیشتری دچار ریفلاکس میگردند.در صورتی که کودک از شیرخشک تغذیه میکند،یک شرح حال تغذیه ای شامل حجم مناسب شیر برای وزن شیرخوار بگیرید و این مقادیر را با میزان کل غذای توصیه شده در روز مقایسه کنید.

در شیرخواران تغذیه شونده از شیر خشک،در صورت تشدید علایم درهفته های نخست زندگی و همراهی آن با اگزما،تحریک پذیری،وزن گیری نامناسب و سابقه خانوادگی آتوپی یا در صورت بروز علایم به دنبال تغییر رژیم غذایی از شیر مادر به شیر خشک تهیه شده از شیر کامل،عدم تحمل به پروتئین شیر گاو را مورد توجه قرار دهید.
مشکلات پزشکی همراه-عوامل خطر متعدد از جمله تولد زودرس،اختلالات آناتومیک مانند فتق هیاتال،نقایص عصبی و اختلالات ژنتیکی مثل سندرم داون میتوانند باعث افزایش خطر (GERD)شوند.اکثر این شیرخواران تحت نظر متخصصین اطفال قرار میگیرند.

آنچه باید انجام دهید
معاینه
معاینه کودک مبتلا به (GER یا GERD)معمولا طبیعی است و عموما با توجه به تشخیص محتمل هدایت میگردد.به منظور رد علل دیگر استفراغ از جمله سپسیس،فتق گیرافتاده و مشکلات داخل جمجمه ای،درجه حرارت شیرخوار را اندازه بگیرید،شکم او را لمس کنید و مقادیر اندازه سر وی را بازبینی نمایید.کودک را بدون لباس وزن کنید و سوابق سلامت وی را از نظر توقف رشد-به معنای سقوط حداقل دو صدک در نمودار رشد متناسب با سن بریتانیا-سازمان جهانی بهداشت کنترل نمایید.اصطلاح «کندی رشد»امروزه دیگر به کار نمیرود.

درمان اولیه
ریفلاکس معده به مری
در اکثر شیرخوارانی (شامل کودک مطرح شده در همین مقاله)که سالم هستند،وزن گیری مناسبی دارند و با استفراغ متناوب مراجعه میکنند،اساس درمان را ارایه اطلاعات کامل و مفید و اطمینان بخشی به والدین تشکیل میدهد.
بیماری ریفلاکس معده به مری
در صورت وجود استفراغ مداوم در شیرخواران تغذیه شده با شیر مادر و عدم وزن گیری مناسب علی رغم ارزیابی شیردهی و پایبندی به توصیه های مراقبین سلامت از جمله مشاورین شیردهی یا مشاوره مامایی،تشخیص (GERD) را در نظر بگیرید.در این شیرخواران مصرف موقت آلژینات را امتحان کنید.
در شیرخواران تغذیه شونده یا شیر خشک،ابتدا حجم شیر را حدود ۲۵٪کاهش داده و در مقابل دفعات آن را بیشتر کنید تا میزان کل شیر دریافتی کودک در محدوده مناسب توصیه شده حفظ گردد.در صورت ناموفق بودن این کار پس از گذشت دو هفته،مصرف شیر خشک غلیظ را پیشنهاد کنید.در صورت عدم موفقیت،مصرف یک دوره آلژینات توصیه میشود.
از والدین درباره نحوه برخوردشان با مسئله سوال کنید.به مادران شیرده توصیه نمایید که از خدمات مشاوره ای شیردهی منطقه ای و ملی موجود،به خصوص در خانم های تازه مادر شده،استفاده کنند.

سایر درمان های GERD
اکثر علایم آن طی مدت مطرح شده پیش از این،بهبود می یابند.در غیر این صورت مصرف دو هفته ای داروهای ضد ریفلاکس مانند آنتی هیستامین گیرنده H مثل رانیتیدین یا یک مهار کننده پمپ پروتون مثل امپرازول را امتحان کنید.پاسخ به درمان را پس از دو هفته ارزیابی نمایید و در صورت عدم پاسخ مناسب،دارو را قطع کرده و شیرخوار را به یک مرکز مراقبت ثانویه ارجاع دهید.
برای شیرخوار مشکوک به (GERD) داروهای پروکینتیک مانند متوکلوپرامید،دومپریدون یا اریترومایسین را بدون مشورت با یک متخصص تجویز نکنید


تیم تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و مولکولی دکتر قلی زاده-دکتر اسفندی


شماره تماس:

۰۲۱-۳۶۲۵۳۶۹۸

۰۲۱-۳۶۲۵۰۴۶۳