کرونا، آلرژی، سرماخوردگی یا آنفلونزا؟

پائیز و زمستان در پیش است، احتمال افزایش شیوع کرونا و سایر بیماریهای فصلی مانند آنفلونزا، سرماخوردگی و آلرژی جدی است. ترکیب کرونای جدید با هر یک از این بیماریها می تواند بر شدت بیماری و پیچدگی آن بیفزاید. در چنین بیماریهایی، پیشگیری و ارتقای سلامت حائز اهمیت است و برای این منظور شناخت علایم و نشانه های رایج، نادر و متمایز کننده هر بیماری برای هر فردی نیز تا حدودی ضروری است. انتظار از عموم مردم، خودمراقبتی است، نه خوددرمانی و لازم است در صورت وقوع بیماری، همگان به پزشک و مراکز درمانی مراجعه نمایند.

جدول فوق که برگرفته از مرکز کنترل بیماریهای سازمان جهانی بهداشت است، علایم مشابه و متفاوت کرونا، آلرژی، سرماخوردگی و آنفلونزا را نشان می دهد.

همانطور که مشاهده می کنید؛ در «کووید- ۱۹»، علایم از خفیف تا شدید است، البته موارد بدون علامت هم بسیار گزارش می شود. علایم رایج در این بیماری تب و سرفه های خشک است. معمولا عطسه وجود ندارد و آبریزش بینی نادر است. در «آنفلونزا»، شروع علایم ناگهانی است. در این بیماری هم بیمار تب و سرفه های خشک دارد  ولی سردرد، ضعف و خستگی و بدن درد هم رایج است.

در «کووید-۱۹»، گاهی(اغلب) کاهش چشایی و بویایی وجود دارد که این علایم در «آنفلونزا»، نادر است.

تنگی نفس، درد قفسه سینه و تنفس سریع که در «کووید-۱۹» و به ویژه در فرم های متوسط به بالا، گاهی رخ می دهد، در سه بیماری دیگر به تنهایی رخ نمی دهد،  بلکه ثانویه به آسم است.

امید آنکه ملت عزیز ایران، همواره سالم و تندرست بوده و پیام آور سلامتی  باشند.

شش ماه دوم سال ۱۳۹۹ در کنترل بیماری کرونای جدید و آنفلونزا بسیار مهم است، بنابر این هر کس به سهم خود باید ضمن پیشگیری و مراقبت از بیماری، از کمک به دیگران دریغ نورزند و از این طریق به یاری مدافعان حریم سلامت کشور که بر دست و بازوی آنها بوسه می زنیم و به وجود این ایثارگران افتخار می کنیم، بشتابند.

یادآوری می شود؛ «کووید-۱۹» طی این مدت، دارو و واکسن اختصاصی که مورد استفاده و در دسترس عموم مردم قرار گیرد، پیدا نخواهد کرد.

رعایت پروتکل های بهداشتی مانند شستن مکرر دستها با صابون، ماسک زدن، حفظ فاصله فیزیکی و در صورت بروز علایم؛ دو هفته قرنطینه شدن در خانه را، از هم مطالبه نمائیم.

#کرونا_آلرژی_آنفلونزا_سرما_خوردگیتیم تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و مولکولی دکتر قلی زاده-دکتر اسفندی

شماره تماس:

۰۲۱-۳۶۲۵۳۶۹۸

۰۲۱-۳۶۲۵۰۴۶۳