آخرین توصیه های واکسیناسیون آنفولانزا درمورد کودکان در سال 2019-2020

تخمین زده می شود که هرسال حدود یک میلیارد نفر در دنیا مبتلا به آنفولانزا می شوند که از این تعداد حدود 650هزار نفر جان خود را از دست می دهند.در این مجال نگاهی به آخرین توصیه ها و تغییرات مربوط به واکسن با استفاده از توصیه آکادمی های کودکان آمریکا،سازمان جهانی بهداشت،سیستم سلامت و بهداشت انگلستان و دستور العمل ملی کمیته فنی کشوری کانادا خواهیم داشت.

در مجموع میتوان نتیجه گیری کرد که توصیه های امسال نیز مشابه سال قبل بوده و همه ارگان های یاد شده به انجام واکسیناسیون کودکان تاکید داشته و آن را عامل کاهش دهنده خطرات و عوارض بیماری میدانند.

با وجود بهبود میزان واکسیناسیون کودکان در آمریکا در طی سال های اخیر،هنوز رضایت کافی در این زمینه وجود نداشته و پوشش واکسیناسیون کمتر از 50% می باشد.

برخلاف سال های قبل که واکسیناسیون با ویروس زنده ضعیف شده (فرم استثنایی)توصیه نمیشد،امسال برای کودکان با ایمنی مناسب و شرایط پایدار بالینی به شرط سن بالای دوسال ،مصرف این نوع واکسن نیز قابل قبول اعلام شده است که در بازار ایران موجود نیست.البته فرم های غیر فعال تزریقی همچنان ارجح می باشند،مگر اینکه کودک یا والدین از تزریق امتناع ورزیده یا وحشت داشته باشند.تمامی کودکان بالای شش ماه بر اساس توصیه سازمان های معتبر ،کاندید دریافت واکسن هستند.درواکسن امسال سوش ( HINI)  تا حدی بروزرسانی شده و باتوجه به اینکه سوش H3N2 موجود در واکسن فصل گذشته دست خوش تغییرات زیادی شده و به تاثیر گذاری واکسن صدمه زده بود،سوش کانزاس H3N2 در واکسن امسال جایگزین شده است.

این مسئله همچنین منجر به صرف بسیار زیاد مطالعه و وقت برای تعیین سوش های امسال برای تولید کنندگان از طرف WHO شد که ممکن است قدری تحویل واکسن های امسال رابه تاخیر اندازد.

سوش های نوع B از انواع یاماگاتا و ویکتوریا و سوش های سال قبل خواهند بود،با این تفاوت که واکسن سه ظرفیتی فقط سوش ویکتوریا را خواهد داشت.سازمان جهانی بهداشت در صورت عدم موجودی یا عدم دسترسی به واکسن های چهار ظرفیتی همچنان فرم سه ظرفیتی را نیز قابل قبول میداند،اما فرم چهار ظرفیتی برای امسال ارجح میباشد.

توصیه های رسمی بر لزوم واکسیناسیون،نه تنها در کودکان با فاکتور های خطرساز بلکه در کودکان سالم تاکید میکنند.

کودکان با فاکتور های خطرساز شامل افرادی با مشکل های قلبی،ریوی(به خصوص بیماری فیبروکیستیک،آسم و دیسپلازی برونکوپولمونر)،بیماری کلیوی مزمن مصرف کنندگان سالیسیلات طولانی مدت،انواع مشکلات عصبی،عضلانی،تاخیر تکاملی،سابقه تب و تشنج،افراد با نقایص ایمنی اولیه یا ثانویه از جمله کودکان مبتلا به کانسر  و بستگان آنها،تاکید دارند.

همچنین کودکان با مشکلات هماتولوژیک از جمله کم خونی های ارثی و کودکان مبتلا به دیابت و مشکلات متابولیک به طور یقین از جمله این افراد هستند.

کودکان ساکن شیرخوارگاه و موسسات نگهداری نیز باید واکسن دریافت نمایند.

گرچه توصیه میشود که واکسیناسیون در کودکان با بیماری های تب دار شدید تا حدی به تاخیر افتد،اما تنها موارد عدم توصیه واکسن ،وجود احتمال یا سابقه آنافیلاکسی شدید به اجرای واکسن یا تاریخچه بیماری گیلن باره در طی یک ماه بعد از واکسیناسیون اخیر آنفولانزا میباشند.مصرف همزمان واکسن با سایر واکسن های زنده ضعیف شده یا غیر فعال منعی ندارد و میبایست در نقاط مختلف تزریق گردند.دوز توصیه شده در کودکان بالای 6ماه،یک واکسن نیم میلی متری میباشد.چنانچه سن کودک تا پایان هشت سالگی باشد و سابقه واکسیناسیون یا ابتلا به آنفولانزا ندارد،توصیه میشود تا در دوره اول واکسیناسیون دو دوز واکسن به فاصله حداقل یک ماه تجویز شود.امید است امسال با توجه به مشکلات اقتصادی و مشکلات دسترسی به دارو های ضد ویروس در شرایط سرپایی ،که نه تنها کودک بلکه گاهی کل خانواده را درگیر بیماری شدید میکند،توصیه های فوق در مورد لزوم واکسیناسیون بطور جدی مدنظرقرار گیرند.

تیم تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و مولکولی دکتر قلی زاده-دکتر اسفندی

شماره تماس:

۰۲۱-۳۶۲۵۰۴۶۳

۰۲۱-۳۶۲۵۳۶۹۷