خون انسان مستعد مبتلا شدن به بیماری‌های زیادی است. این بیماری‌ها معمولا خطرناک می‌باشند چرا که خون وظایف مهمی در بدن دارد و در صورت وجود مشکل در سیستم خون‌رسانی اندام حیاتی بدن با مشکلات بزرگی رو‌به‌رو خواهند شد.‎یکی از بیماری‌های شناخته شده خون بیماری مالاریا می‌باشد که به صورت انگل و از طریق حشرات ناقل بیماری مالاریا وارد بدن انسان می‌شوند و مستقیماً خون را به عنوان مقصد اصلی خود انتخاب می‌کنند. این انگل سلول‌های خونی را به راحتی پاره کرده و به درون آن ها نفوذ پیدا می‌کند و به همین خاطر می‌تواند به راحتی به تمامی بخش‌های بدن انسان انتقال یابدعلائم مالاریا:
عفونت مالاریا به طور کلی با علایم و نشانه های زیر مشخص می شود:
* تب
* لرز
* سردرد
* تهوع و استفراغ
* درد و خستگی ماهیچه ای
آزمایشگاه دکتر قلی زاده_اسفندی با استفاده از دستگاه Mindray BC6800 که مجهز به تکنولوژی فلوسایتومتری، لیزر اسکتر، فلورسانس و تشخیص سه بعدی می باشد، امکان تشخیص دقیق سلول های خونی را فراهم کرده و از خطاهایی که در دستگاه های دیگر هماتولوژی موجب تشخیص و شمارش غلط فقط بر مبنای اندازه سلولی است پیشگیری می کند. این دستگاه قادر به شمارش دقیق تعداد رتیکولوسیت های خون محیطی و NRBC و تشخیص انگل مالاریا و شمارش تعداد و تعیین درصد گلبول های قرمز آلوده به مالاریا و یا سایر انگلهای گلبول قرمز infected RBC می باشد.
دستگاه Mindray BC6800 با بهره گیری از دقیق ترین و پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا از تکرار پذیری بسیار بالا برخوردار است و در شمارش تعداد پلاکت ها و سایر سلول های خونی دقت بی نظیری دارد و بعلت گرانی هزینه دستگاه در ایران فقط تعداد محدودی از آزمایشگاه ها (کمتر از 20 عدد) از این دستگاه استفاده می کنند.