تست سرولوژیکی کرونا (آزمایش آنتی بادی مخصوص)covid-19
ممکن است به ویروس کرونا مبتلا شوید و متوجه آن نشوید. زیرا تمام افرادی که به ویروس آلوده می شوند ، علائم
ندارند. اما یک آزمایش خون سریع وجود دارد که به شما میگوید آلوده شده اید یا خیر. این آزمایش ، آزمایش آنتی بادی نامیده می شود. متخصصان امیدوارند که این آزمایش اطلاعات بهتر و بیشتری در مورد میزان شیوع ویروس کرونا برای مسئولان سلامت داشته باشد
آزمایش آنتی بادی کرونا چیست؟
ممکن است آن را با عنوان آزمایش سرولوژی نیز بشنوید. این آزمایش در جستجوی مواد خاصی به نام آنتی بادی ها در خون شما می باشد. بدن شما هنگام مبارزه با عفونتی مانند کووید-19 آنتی بادی ها را تولید میکند. زمانی که شما واکسن میزنید نیز همین اتفاق میفتد مثلا هنگام تزریق یک دوز واکسن آنفولانزا نیز بدن شما آنتی بادی تولید میکند .با تولید آنتی بادی بدن شما در برابر یک ویروس ایمنی ( مصونیت ) پیدا می کند.
آزمایش آنتی بادی وجود خود ویروس را بررسی نمی کند. در عوض ، اینکه سیستم ایمنی بدن شما – سیستم دفاعی بدن شما در برابر بیماری - به عفونت پاسخ داده یا خیر را بررسی میکند.
آزمایش آنتی بادی کرونا چگونه انجام می شود؟
شما باید مقداری خون بدهید. متخصصان دو نوع آنتی بادی ضد کووید-19 را آزمایش می کنند. اآنها به دنبال موارد زیر هستند:
آنتی بادی های IgM ، که در اوایل عفونت ایجاد می شوند.
انتی بادی های IgG ، که متعاقبا بعد از بهبودی شما ظاهر می شوند.
حدود 4 هفته طول می کشد تا بدن شما اآنتی بادی های IgM را تولید کند. اما دانشمندان مطمئن نیستند چقدر طول خواهد کشید تا این اتفاق در مورد کرونا رخ دهد. برای فهمیدن این موضوع آزمایشات بیشتری لازم است.
بخاطر داشته باشید که آزمایشهای فعلی آنتی بادی نمی توانند به شما بگویند که نسبت به کرونا ایمن هستید یا خیر. زیرا نمی دانیم این آنتی بادی ها چه مدت می توانند از شما در برابر ویروس کرونا محافظت کنند. و برای تشخیص ویروس نباید از این آزمایش ها استفاده کرد
چه کسانی باید آزمایش آنتی بادی کرونا را انجام دهند؟
اگر اآزمایش کرونا  covid-19شما مثبت بود و کاملا بهبود یافته اید ، اکنون می توانید اآزمایش آنتی بادی های خود را انجام دهید.
برای ثبت درخواست آزمایش کرونا (در منزل و یا محل کارتان) با ما تماس بگیرید
02136250711_ 02136250463  خون گیری آزمایش کرونا به صورت رایگان انجام میشود


منبع مقاله: برگرفته از مقاله آیا باید آزمایش آنتی‌بادی کرونا بدهم؟( روزنامه همشهری آنلاین)
آزمایش خون برای تشخیص سریع کرونا(مقاله خبری سایت مندل)


گردآوری: گروه تحقیق و توسعه آزمایشگاه پاتوبیولوژی و مولکولی دکتر قلی زاده – دکتر اسفندی